Czym są landy niemieckie?… To kraje związkowe Niemiec, które od 1919 r. tworzą państwo niemieckie. Landów niemieckich jest 16. W skład tej liczby wchodzą nie tylko większe terytoria, ale również 3 miasta.

Turyngia (Thüringen) ze stolicą w Erfurcie 

Turyngia to land przemysłowo-rolniczy. Na jego południu znajdują się góry, co jest związane z rozwiniętą turystyką. W obrębie landu znajdują się słynne uzdrowiska, takie jak Bad Salzungen i Wurzbach. Stolicą landu jest słynny z uniwersytetu Erfurt. W mieście w połowie lipca odbywa się festiwal Krämerbrückefest, który przybliża jego uczestnikom kulturę średniowiecza. Niemieckim melomanom przypadnie do gustu również inny festiwal, mianowicie Thüringen Bachwochen. Jak możemy się domyślać, Bach urodził się w Turyngii. Z regionem związanych jest również wiele innych sławnych osób, takich jak poeci Johann Wolfgang Goethe, Fryderyk Schiller czy Marcin Luter. Jednym z głównych atrakcji regionu są jaskinie. Feengrotten znajdują się na wschodzie Turyngii, w mieście Saalfeld.

Nadrenia Pólnocna-Westfalia (Nordrhein-Westfalen) ze stolicą w Düsserdolfie

Landem niemieckim, który jest najbardziej uprzemysłowiony, jest Nadrenia Północna-Westfalia. Znajduje się tam słynne Zagłębie Ruhry, w którym znajdują się jedne z największych na świecie złóż węgla i soli kamiennej, a także cynku i ołowiu. Węgiel brunatny wydobywa się w Zagłębiu Dolnoreńskim. Nadrenia Północna-Westfalia słynie z rozwiniętego przemysłu ciężkiego, chemicznego i hutnictwa żelaza. Największym miastem landu nie jest jego stolica, czyli Düsserdolf, ale Kolonia (Köln). Miasto to jest słynne z powodu znajdującej się tam średniowiecznej katedry gotyckiej (Kölner Dom).

Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz) ze stolicą w Moguncji

Ten land niemiecki znajduje się na terenie południowo-zachodnich Niemiec. Graniczy z Francją, Belgią i Luksemburgiem. Rheinland-Pfalz słynie z malowniczych widoków, winnic i zamków. W Nadrenii-Palatynacie znajdziemy zabytki wyjątkowej klasy. Przykładem jest katedra romańska w Speyer, stanowiąca przykład najstarszej typu zachowanej budowli na świecie. W Trewirze znajduje się nawet starsza budowla- fragment murów z czasów rzymskich (z 180 r. n.e.), zwanych Porta Nigra. Zabytek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niemiecki land Nadrenia-Palatynat słynie z produkcji wina (do 90% w skali całego kraju). W sierpniu w miejscowości Bad Dürkheim odbywa się największy na świecie festiwal wina.

Saara (Saarland) ze stolicą w Saarbrücken

Saara znajduje się w południowo-zachodnich Niemczech. Jest to najmniejszy land na mapie niemieckich „województw”. Land ten sąsiaduje z Francją i Nadrenią-Palatynatem. Z powodu bliskości geograficznej i kulturowej ze swym zachodnim sąsiadem, spora część jego mieszkańców posługuje się językiem francuskim. Poza tym Saarland wyróżnia się tym, że dużą część jego powierzchni pokrywają go gęste lasy. Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu stanowią jaskinie Schlossberg. Jest co podziwiać, ponieważ jest to największy w Europie kompleks jaskiń z piaskowca. Są one tym ciekawsze, że zostały w dodatku zbudowane przez człowieka. Podobną, wartą uwagi atrakcją regionu jest huta żelaza w Völkingen. Zabytek ten wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W stolicy landu, Saarbrücken znajduje się bardziej typowy dla miast europejskich zabytek: kościół Ludwigskirchen, będący arcydziełem architektury barokowej.

Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein) ze stolicą w Kilonii

Szlezwik-Holsztyn jest najbardziej na północ wysuniętym landem niemieckim. Graniczy z Danią, Morzem Północnym na zachodzie i Morzem Bałtyckim od strony wschodniej. Ten land niemiecki wyróżniają plaże, wśród których najsławniejszą jest plaża Timmendorf. Do landu przynależą również niewielkie wyspy. Na terenie kraju związkowego znajduje się również półwysep Eiderstedt. Jest to najdalej wysunięty na północ zakątek Niemiec. Ma 30 km długości i 15 szerokości. Można go nazwać „niemieckim Helem”.

Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern) ze stolicą w Schwerin

Jednym z landów niemieckich jest również Meklemburia-Pomorze Przednie. Graniczy ze Szlezwikiem-Holsztynem i obmywany jest przez wody Morza Bałtyckiego. Do landu przynależy słynna wyspa Rugia, na której znajduje się pełen pięknych klifów Jasmundzki Park Narodowy. Plaże landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego słyną z idealnych warunków do uprawiania kitesurfigu. W stolicy landu znajduje się zamek Schwerin. Jest on wyjątkowy ze względu na walory architektoniczne, ale również na położenie samego obiektu, który znajduje się na wyspie pośrodku jeziora Schweriner See. Mecklenburg-Vorpommern to również Rostock: ważny ośrodek historyczny, należący niegdyś do słynnej Hanzy. Rostock to nie tylko typowy land niemiecki, który można kojarzyć z zabudową szalunkową i dawnym kupiectwem. W mieście znajduje się również pamiątka czasów najnowszych: dawne więzienie Stasi.

Dolna Saksonia (Niedersachsen) ze stolicą w Hanowerze

Dolna Saksonia jest jednym z największych landów niemieckich. Położona jest częściowo u wybrzeży Morza Północnego. Land wyróżnia się tym, że przynależy do niego duża ilość drobnych wysepek. Północna część kraju związkowego jest mało zaludniona. Jego południowa część natomiast stanowi doskonały teren dla osób, które poszukują wrażeń, jeśli chodzi o turystykę. Znajdziemy tam budynki w stylu tak zwanego renesansu wezerskiego. Architektura, charakterystyczna dla tego landu niemieckiego przypomina swym wyglądem budynki z muru pruskiego, które możemy oglądać w centrum Gdańska. Na terenie południowej Saksonii znajdują się również góry Harz. Niedersachsen związany jest również z producentem samochodów marki Volksvagenen. Ma ona swoją siedzibę w mieście o nazwie Wolfsburg, które powstało w roku 1938 właśnie w związku z budową zakładu.

Bawaria (Bayern) ze stolicą w Monachium

Bawaria leży na południu Niemiec i graniczy z Austrią i Czechami. Jest to największy land Niemiec. Bawaria zamieszkiwana jest przez około 1,5 mln ludzi. Land ten znany jest ze słynnego festiwalu piwa, czyli Octoberfest. Jego mieszkańcy lubią jodłowanie i chodzą od czasu do czasu w charakterystycznych strojach ludowych. Największy niemiecki land słynie z gór i jezior, spośród których najważniejszym jest tak zwane Morze Bawarskie, czyli Chiemsee. Jedną z największych atrakcji turystycznych landu jest Röthbachfall, największy wodospad Niemiec. W Bawarii znajduje się ponoć zejście do piekieł- tak przynajmniej kiedyś wierzono. Chodzi o jaskinię Teufelshöhle w Pottenstein. Być może wiedział coś na ten temat Adolf Hitler, który mieszkał przez pewien czas w Bawarii.

Badenia-Wirtembergia (Baden-Württemberg) ze stolicą w Stuttgarcie

Badenia-Wirtemberga leży na południowym zachodzie Niemiec. Ten niemiecki land graniczy ze Szwajcarią i Francją. Jego wschodnim sąsiadem jest Bawaria. Land charakteryzuje się wyjątkowo ciepłym klimatem, co sprawia, że przebiega przezeń tak zwana Badeńska Droga WInna. Mieszkańcy regionu cechują się wysokimi dochodami w skali kraju, jak również unikalnym dialektem (Hochdeutsch, czyli wysokoniemiecki). Jedną z największych atrakcji landu jest Jezioro Bodeńskie. Atrakcją nieco mniej znaną, ale wyjątkowo atrakcyjną, jest średniowieczny zamek Hochenzollern, którego nazwa pochodzi od nazwiska znanego rodu niemieckiego. Jeśli chodzi o inne szczególne miejsca na mapie Niemiec, w Badenii-Wirtemberdze wyróżnić możemy katedrę w Ulm z najwyższą wieżą kościelną na świecie (162 m). W centrum landu, czyli Stuttgarcie, znajduje się również coś, co jest szczególnie ważne obecnie dla gospodarki Niemiec. Chodzi o siedzibę Mercedesa. Baden-Württemberg to również urokliwa Jura Szwabska i góry Szwarzwald.

Hesja (Hessen) ze stolicą w Wiesbaden

Hesja leży w środkowo-zachodnich Niemczech. Na terenie landu znajduje się Wilhelmshöhe, czyli największy park górski w Europie. Powstał w XVII w. i wpisano go na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Jednym ze szczególnych punktów na mapie Niemiec, jest również niemiecki kurort Weilburg, którego atrakcją są źródła wód termalnych. W Weilburgu znajduje się również okazały zamek renesansowy. Hesja jest niewielka na tle innych państw związkowych Niemiec. Skrywa jednak mroczną tajemnicę: wywodzą się z niego bracia Grimm.

Saksonia (Sachsen) ze stolicą w Dreźnie

Dwa najważniejsze ośrodki tego niemieckiego landu, Lipsk i Drezno, stanowią całkiem odrębne punkty na mapie Niemiec. Chociaż w Lipsku znajduje się największy pomnik Europy, upamiętniający słynną bitwę Narodów, miasto nie ma zabytkowego charakteru. Pełne jest drapaczy chmur i nowoczesności we wszystkich możliwych tego słowa przejawach. Zupełnie inny charakter ma Drezno, którego architektoniczny kształt zawdzięczamy polskiemu królowi, Augustowi II Mocnemu. W okolicach miasta znajdują się Góry Połabskie. Saksonia to również nowoczesność. Na terenie tego landu znajduje się skupisko firm z branży mikroelektronicznej, w związku z czym funkcjonuje nawet nazwa Silicon Saxony.

Landy miejskie: Hamburg, Berlin i Brema

W Niemczech istnieją zaledwie trzy miasta, mające status landów. Jednym z nich jest stolica Niemiec, Berlin. Jest to jedno z największych pod względem liczby ludności miast europejskich- liczy ponad 3 mln mieszkańców. Drugie co do liczby mieszkańców miasto w Niemczech to Hamburg, liczący 1,86 mln mieszkańców. Trzeci spośród landów, będących jednocześnie miastami, to Brema. Liczące ponad 0,5 mln mieszkańców miasto jest najważniejszym niemieckim portem morskim i ważnym ośrodkiem handlowym.