Drezno, położone nad Łabą, to nie tylko stolica administracyjna, gospodarcza i kulturalna Saksonii, czy jeden z głównych ośrodków przemysłowych i węzłów komunikacyjnych Niemiec. Dzięki swojej bogatej historii, której ucieleśnieniem są liczne zabytki architektury i sztuki, Drezno nazywane jest perłą baroku i Florencją Północy. Obecnie, jest to jedno z najpiękniejszych miast w kraju naszego zachodniego sąsiada. Zwiedzanie Drezna najlepiej wcześniej zaplanować, uwzględniając na swojej liście nie tylko muzea, zamki czy kościoły, lecz również najciekawsze wydarzenia kulturalne odbywające się w okolicy.

Drezno na weekend czy na dłuższy urlop?

Drezno na weekend to świetny pomysł, jeśli mamy ochotę na city break w mieście zapierającym dech w piersiach urodą i bogactwem swoich zabytków, a jednocześnie oferującym niepowtarzalną atmosferę obcowania z kulturą i sztuką. Jeśli jednak naszym celem jest dokładne zwiedzenia miasta i szczegółowe zapoznanie się ze wszystkimi miejscami zaznaczonymi na mapie zabytków, to krótka weekendowa wycieczka może nie wystarczyć. Aby odwiedzić wszystkie drezdeńskie muzea, zobaczyć wszystkie pomniki, pospacerować pomiędzy kamieniczkami starówki i znaleźć czas na wycieczkę do dzielnicy Neustadt, trzeba się tam zatrzymać na dłużej. Niezależnie jednak od tego, ile czasu możemy spędzić w stolicy Saksonii, niektóre miejsca stanowią punkty obowiązkowe na liście każdego turysty.

Drezno – atrakcje architektury pałacowej. Co zwiedzić w Dreźnie?

Pałac Zwinger to z całą pewnością jeden z obowiązkowych punktów na trasie zwiedzania Drezna. Uważany niemal za wizytówkę miasta, ten późnobarokowy pałac zbudowany z polecenia Augusta II Mocnego, posiada ciekawą historię i równie ciekawe zbiory eksponatów muzealnych w swoich przestronnych wnętrzach. Ponieważ jego fundator był jednocześnie elektorem Saksonii i  królem Polski, na bogato zdobionej pałacowej fasadzie znaleźć można liczne odwołania do historii obu państw, na przykład kartusze  herbowe I Rzeczypospolitej oraz herby saksońskie. August II marzył o tronie cesarskim i chciał, aby jego drezdeńska rezydencja mogła się równać z francuskim Wersalem, stąd wielki rozmach w czasie projektowania i budowy kompleksu pałacowego. Obecnie, Pałac Zwinger stanowi siedzibę wielu muzeów, z których do najciekawszych należą Galeria Starych Mistrzów, w której miłośnicy sztuki obejrzeć mogą płótna Rubensa, Canaletta czy Rafaela Santi, a także Zbiory Porcelany oraz Salon Matematyczno-Fizyczny.

Co warto zobaczyć w Dreźnie? Orszak książęcy!

Wśród odpowiedzi na pytanie o to, co warto zobaczyć w Dreźnie, wyjątkowo często powtarza się jedna: „Orszak książęcy”. Nic dziwnego, bo obraz ten to jeden z najciekawszych zabytków i jednocześnie symboli saksońskiej stolicy. Malowidło autorstwa Wilhelma Walthera, drezdeńskiego malarza historycznego i profesora miejscowej Akademii, zdobi zewnętrzną ścianę gmachu „Langer Gang”, stojącego przy dawnym dziedzińcu rezydencji królewskiej, na którym odbywały się niegdyś turnieje rycerskie. „Orszak książęcy” to największy na świecie ceramiczny obraz naścienny. Dzieło, na którym malarz uwiecznił władców saksońskich z dynastii Wettynów,  zajmuje powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych. Całość namalowana została na kaflach z miśnieńskiej porcelany, dzięki czemu jest stosunkowo odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Na obrazie, poza postaciami władców, dostrzec można również artystów, rycerzy, dzieci i zwierzęta. Wprawne oko zauważy również wiele herbów rodowych, z czego część to herby polskie i litewskie. Dodatkową zaletą tej atrakcji jest możliwość bezpłatnego podziwiania malowidła.

Zamek w Dreźnie – dawna rezydencja władców Saksonii

Zamek rezydencyjny w DreźnieResidenzschloss, stoi w miejscu, w którym już w średniowieczu znajdował się niewielki zamek książęcy. W XV wieku rozpoczęte zostały prace budowlane, mające na celu zmianę zamku w prawdziwą rezydencję, godną saksońskich władców.  Sto lat później dobudowano do niego dodatkowe, renesansowe skrzydło. Całość przebudował August II Mocny, nadając budowli charakter barokowy. Chociaż obiekt ucierpiał podczas nalotów alianckich na Drezno pod koniec II wolny światowej, to po wojnie został odbudowany i obecnie zachwyca przepychem bogato zdobionej, eklektycznej fasady oraz wnętrzami, mieszczącymi liczne muzea. Odwiedzić warto Zbrojownię czy Komnatę Turecką. Ciekawe zbiory prezentowane są również w Gabinecie Numizmatycznym. Warto wejść również na zamkową wieżę, z której roztacza się piękna panorama całego Starego Miasta.

Atrakcje turystyczne Wewnętrznego Starego Miasta

Wewnętrzne Stare Miasto to najstarsza część Drezna. Ta dzielnica miasta położona była w obrębie wewnętrznych miejskich murów obronnych. Obecnie to właśnie tam znaleźć można najsłynniejsze zabytki architektury i historii. Interesującą rzeczą jest fakt, że drezdeńska starówka poniosła w czasie II wojny światowej straty podobne do zniszczeń obserwowanych w Warszawie. Po wojnie, przez wiele lat, trwała odbudowa. Obecnie, miasto wygląda jak w czasach swojej świetności, przyciągając tysiące turystów z całego świata.

Znużeni zwiedzaniem kościołów i królewskich rezydencji, odwiedzający Drezno mogą odpocząć podczas spaceru po malowniczej promenadzie, zwanej Tarasami Brühla. Z tarasów roztacza się widok na nurt Łaby, nadrzeczne bulwary i liczne zabytki. Tarasy prowadzą do dawnej zbrojowni, w której obecnie mieści się bogata kolekcja dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych dział sztuki, Albertinum. Miłośnicy malarstwa znajdą tu takie perełki jak „Martwa natura z pigwami” Vincenta van Gogha.

Wędrując Tarasami Brühla można dojść również do wzniesionej w czasach Augusta II Mocnego Katedry św. Trójcy. Katedra została zbudowana w sposób umożliwiający procesjom przechodzenie jej środkiem. W Katedrze znajduje się krypta, w której pochowano kilku władców z dynastii Wettynów, między innymi króla Polski Augusta III.

Kościół Maryi Panny –  symbol wojennych zniszczeń Drezna

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Dreźnie jest również Kościół Maryi Panny (Frauenkirche), całkowicie zniszczony w czasie nalotów podczas wojny.  Przez wiele lat, aż do roku 1994, świątynia nie była odbudowywana, ponieważ władze ówczesnej NRD zdecydowały o jej pozostawieniu jako „pomnika okrucieństwa wojny” Ostatecznie podjęto jednak decyzję o rekonstrukcji. Nowa świątynia została konsekrowana 15 lat temu. Obecnie, w jej murach odbywają się otwarte dla turystów koncerty organowe. Ciekawostką jest stojący przez wejściem do kościoła posąg przedstawiający Marcina Lutra, jeszcze jako katolickiego mnicha.

Nowe Miasto – co warto zwiedzić?

Nowe Miasto to dzielnica zaskakująca mieszaniną historycznej tradycji i industrialnej nowoczesności. Tuż nad brzegiem Łaby, w jej południowej części, warto zwiedzić kamieniczki i zabudowania pałacowe, pochodzące w większości z XVIII wieku. Do najsłynniejszych należy Pałac Japoński, stanowiący obecnie siedzibę Muzeum Etnograficznego. W pobliżu pałacu turyści fotografują się zazwyczaj na tle pomnika Złotego Jeźdźca, ufundowanego przez króla Augusta III i upamiętniającego jego ojca.  Część północna Neustadt powstała w czasie  dynamicznego rozwoju przemysłowego miasta. Turystów przeciągają w to miejsce hipsterskie puby, kluby z muzyką alternatywną czy miejsca spotkań organizacji lewicowych i anarchistycznych.

Nowe Miasto jest również tą dzielnica, do której wybierają się turyści, chcący poznać nocne życie miasta. Tutaj znaleźć można wiele atrakcji, na wiele godzin po zamknięciu ostatniego muzeum. Nietrudno tu o modną knajpkę z pysznym jedzeniem i dobrym, miejscowym piwem albo nocny klub, w którym imprezy kończą się dopiero wraz ze wschodem słońca. Dla osób o bardziej romantycznym usposobieniu, dobrym pomysłem może być spacer nad Łabą. Z tarasów nad rzeką po zmroku podziwiać można bogato oświetloną drezdeńską starówkę.

Drezno – przedmieścia i okolice. Co warto zobaczyć poza centrum miasta?

Pałac Pillnitz to posiadłość, położona na przedmieściach Drezna. Jej fundatorem był August III, który jednak postanowił podarować pałać hrabinie Cosel, swojej faworycie. Obecnie, dla turystów udostępnione zostały wnętrza Nowego Pałacu, Pałacu Wodnego oraz Palmiarnia, pełna egzotycznych roślin, z których najsłynniejszą jest ponad dwustuletnia kamelia.

Niewątpliwie atrakcyjną formą spędzenia czasu w czasie odwiedzin Drezna jest możliwość wybrania się w rejs statkiem turystycznym po Łabie. Statki takie, stylizowane na dawne parowca, kursują na trasie od Seusslitz do Bad Schandau, mijając po drodze Miśnię, Drezno i  Pillnitz. Można wykupić bilet na całą trasę i pokonać ją etapami, zatrzymując się w wybranych miejscach, by kontynuować podróż kolejnym statkiem, po obejrzeniu miejsca postoju. W Pillnitz warto zobaczyć wspomniany wyżej pałacyk. Miśnia słynie z wyrobu porcelany, warto więc odwiedzić muzeum przy Manufakturze Porcelany, gdzie poznać można nie tylko historię zakładu, ale tajniki produkcji „białego złota”.

Drezno – nadchodzące wydarzenia. W jakich warto wziąć udział?

Do najchętniej odwiedzanych imprez drezdeńskich należą z całą pewnością grudniowe jarmarki bożonarodzeniowe. Od czasu zorganizowania pierwszego w roku 1434 ich formuła uległa zdecydowanej przemianie. Z dawnego targu mięsnego nie zostało już właściwie nic, poza straganami. Obecnie jednak Jarmarki Bożonarodzeniowe stanowią miejsce spacerów rodzinnych, gdzie popijając grzane wino lub gorącą czekoladę, można kupić lokalne, świąteczne wypieki i słodycze lub ozdoby.

Do najpopularniejszych smakołyków na straganach należą strucle (stąd nazwa imprezy Striezelmarkt – Jarmarki Struclowy) czy Pfefferkuchen – niemieckie pierniczki, różniące się jednak zdecydowanie od polskich wypieków świątecznych. Sprzedawane są również śliwkowe figurki przedstawiające kominiarza. Teren jarmarku jest zawsze bogato udekorowany girlandami choinkowych lampek. Wizyta na Jarmarku wprawia zarówno mieszkańców Drezna, jak i turystów odwiedzających miasto, w wyjątkowy, świąteczny nastrój.

Drezno – o czym pamiętać, odwiedzając miasto?

Wymienione miejsca, takie jak Zwinger, Zamek rezydencyjny, Pałac Japoński czy Pałacyk Pillnitz, zabytki Starego Miasta i kluby Neustadt, to tylko wybrane miejsca na mapie atrakcji turystycznych Drezna. Niemcy to kraj chętnie odwiedzany przez turystów z Polski ze względu na niewielką dzieląca nas odległość. Drezno leży niewiele ponad 100 km od granicy polsko-niemieckiej, a ilość muzeów, zabytków architektury czy wydarzeń kulturalnych jest dodatkowym magnesem, przyciągającym gości. Na miejscu warto zaopatrzyć się w Kartę Miejską, pozwalającą na uzyskanie korzystniejszych cen biletów komunikacji miejskiej czy wejściówek do różnych, wymienionych w Karcie miejsc. Dobrym rozwiązaniem dla miłośników muzeów będzie również zbiorczy bilet do wszystkich Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie.

Podsumowując: Drezno, Niemcy to idealna destynacja turystyczna zarówno dla miłośników tradycji, atmosfery historii i zabytkowych budowli, znawców malarstwa, jak i amatorów spokojnego relaksu w pięknym miejscu. Bliskość pałaców i zamków z ich ogrodami oraz możliwość wybrania się na rejs po Łabie sprawiają, że obie wersje wyprawy: Drezno na weekend i Drezno na dłuższy urlop, wydają się atrakcyjne.