Zachodni sąsiedzi Polski- Niemcy to nie tylko Oktoberfest, Strudel i kiełbaski wiedeńskie. W Niemczech znajduje się wiele wspaniałych, zdecydowanie zasługujących na zwiedzenie zabytków. Dziedzictwo historyczne naszych sąsiadów warte jest poświęcenia chwili czasu i zapoznanie z najciekawszymi propozycjami. Niemieckie zabytki i ich poznanie nie wymagają długiej podróży z Polski- większość z nich można zwiedzić już podczas nawet 1, 2 dniowej wycieczki, co stwarza niesamowitą okazję do odbycia krótkiej, ale interesującej podróży. Na uwagę zasługuje niemal nieskończenie wiele propozycji, w poniższym artykule zostaną przedstawione te najbardziej popularne
- Zamek Neuschwanstein
Niewątpliwie najpopularniejszy zamek niemiecki to zamek Neuschwanstein. Dlaczego to najsłynniejszy i najczęściej fotografowany zabytek? Po pierwsze to niewątpliwy symbol kojarzący się z romantyzmem. Po drugie, zamek był pierwowzorem zamku Śpiącej Królewny w popularnych parkach rozrywki Disneya. Jednak Nauschwanstein to nie tylko symbol romantyzmu. Na jego terenie toczyła się prawdziwa historia i życie bawarskiego króla Ludwika II, zwanego też królem Szalonym, czy Bajkowym. XIX-wieczna budowla wznosi się na wzgórzu, z którego szczytu rozpościerają się niesamowite widoki- otoczona jest bowiem szczytami Alp Bawarskich, geograficznie zlokalizowana jest w południowej Bawarii, niedaleko austriackiej granicy.
Już sama historia zamku jest fascynująca. Król Ludwik II zafascynowany był epoką średniowiecza i władcami, którzy samodzielnie dążyli do osiągania wielkich celów. Ludwik II chciał, aby zamek stanowił swego rodzaju kombinację wnętrz mieszkalnych z kulisami teatralnymi. W efekcie większość stanowiła bardziej funkcję dekoracyjną, niż dostosowaną do mieszkania.
Moment przełomowy, czyli przegrana sojuszu Bawarii i Austrii z Prusami spowodowała konieczność ustąpienia z posiadanej nad bawarskim wojskiem władzy. Utrata niezależności do reszty pogrążyła władcę w marzeniach, co przełożyło się na decyzje o budowie kolejnych rezydencji- m.in. Pałacu Herrenchiemsee oraz Pałacu Linderhof.
Mimo, że Ludwik II nigdy nie miał w planach udostępniania swojej własności zwiedzającym, to już pół roku po jego śmierci budowla została udostępniona turystom.
Zamek Neuschwanstein nie odniósł poważniejszych zniszczeń podczas obu wojen światowych, a obecnie ze względu na swoje położenie, bajkowy klimat i niesamowitą historię stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w całych Niemczech. Zwiedzanie na bazie dziennej odbywa się w postaci zorganizowanych wycieczek. Najważniejsze aktualności , informacje o biletach wstępu i godzinach zwiedzania można znaleźć na stronie zamku.
- Filharmonia Hamburg
Niesamowite dzieło architektoniczne. Przez mieszkańców nazywana Elphi, jako skrót od Elbphilharmonie. To nie tylko niezwykły i niepowtarzalny budynek, ale dodatkowo punkt nawigacyjny dla statków (dzięki zastosowaniu w oknach drobinek metalu). Główna funkcja, czyli sala koncertowa to samo w sobie dzieło sztuki- to jedna z najbardziej zaawansowanym pod względem akustycznych rozwiązań aula na świecie.
Filharmonia zbudowana została dokładnie w miejscu zniszczonego podczas II wojny światowej spichlerza cesarskiego, przekształconego potem w magazyn kakao. Ceglana elewacja magazynu została wkomponowana w nowy budynek jako historyczny element. Dziś Elphi stanowi nie tylko sale konferencyjne, nowoczesne centrum spa, ale także chętnie odwiedzany taras widokowy. Najważniejszym jej miejscem jest fasada budynku- szklana konstrukcja kształtem ma przypominać żagiel lub fale. 1096 zakrzywionych elementów, po 1,2 tony każdy robi niesamowite wrażenie. Całość zwieńczona jest dachem wykończonym ponad 6 tysiącami połyskujących w promieniach słońca płytek. Całość jest na tyle wygłuszona, że będąc w środku nie ma się wrażenia, że tuż obok znajduje się port pełny kontenerowców.
Z filharmonią związana jest też kwestia finansów. Ogromne kontrowersje wywołał finalny koszt budowli, niemal 10-krotnie przekraczający założony budżet. Miejsce zostało otwarte w 2017 roku i od tamtej pory stanowi popularny cel wycieczek.
Imponujące wnętrze i najdłuższe ruchome schody w całej Europie Zachodniej skłaniają turystów z całego świata do wizyty w Hamburgu. Wjazd schodami zajmuje niecałe 3 minuty, a na końcu znajduje się taras widokowy o powierzchni 4 000 metrów kwadratowych, z którego rozpościera się widok na port. Wnętrze to niesamowite sale koncertowe, hotel i prywatne apartamenty. Sale zwiedzać można tylko po zakupie biletu na koncert. Te można nabyć przez internet, a cena nie jest wysoka. Wszystkie szczegóły na temat aktualności, godzin zwiedzania znaleźć można na stronie filharmonii .
- Reichstag
Siedziba niemieckiego parlamentu, zlokalizowana w stolicy- Berlinie, to jeden z jego głównych symboli o burzliwej historii. Budowa rozpoczęła się w 1884 roku, by po 10 latach zostać siedzibą parlamentu Cesarstwa Niemieckiego. Rok 1933 to słynny pożar, którego przyczyny do dnia dzisiejszego nie są znane. Skutki jednak miały kolosalny wpływ nie tylko na historię Niemiec, ale całego świata. Pożar zapoczątkował przejęcie władzy przez Hitlera.
Głównym elementem budynku jest szklana kopuła, która stanowi najbardziej rozpoznawalną konstrukcję Berlina. Zwiedzanie odbywa się po spiralnej rampie, gdzie rozpościera się piękny widok na Berlin oraz na wnętrze, w którym często odbywają się obrady parlamentu. Zwiedzający mogą więc realnie spojrzeć z góry na parlamentarzystów. Reichstag po okresie II wojny światowej był na terytorium Berlina Zachodniego. Zniszczenia powojenne zostały usunięte, a budynek do początku zjednoczenia Niemiec (1990) wykorzystywany był okazjonalnie.
Po zjednoczeniu zadecydowano o przystosowaniu Reichstagu jako budynku parlamentu będącego także symbolem nowoczesnego i rozwiniętego państwa. W wyniku konkursu historyczny obiekt został przebudowany i wzbogacony o nowe elementy- m.in. wspomnianą wcześniej kopułę.
Zwiedzanie jest dostępne dla turystów, a wszystkie aktualności dostępne są na stronie internetowej. Warto zaznaczyć, że dostępne są audioprzewodniki, także w języku polskim. Aby uniknąć kolejek- zaleca się zarezerwować wizytę online.
- Frauenkirche – Drezno
Zlokalizowany w Dreźnie Kościół Mariacki to nie tylko ciekawa historia i miejsce kultu religijnego. To także centrum koncertów muzyki poważnej i piękne miejsce do zwiedzania.
Historia kościoła sięga XI wieku. Liczne przebudowy utrzymywały miejsce w dobrym stanie. II wojna światowa przyniosła największe zniszczenia- pożar doprowadził do zawalenia się kopuły i zniszczenia większej części murów. Odbudowany finalnie w 2005 roku stanowi rekonstrukcję dawnej budowli. Nowa bryła została wkomponowana w pozostałości starego kościoła. Ołtarz zawiera dużo elementów charakterystycznych dla epoki baroku, jednocześnie także wpasowuje się w standardy XXI wieku. Całość kopuły została odbudowana na nowo, odwzorowując możliwie oryginalne freski. Przed kościołem znajduje się pomnik Marcina Lutra. Co ciekawe- w trakcie bombardowania Drezna spadł na ziemię, ale nie uległ zniszczeniu. Po drobnej rekonstrukcji wrócił na swoje miejsce.
Na co dzień w kościele odbywają się nabożeństwa i koncerty. Aktualności śledzić można na stronie internetowej. Zwiedzanie jest z zasady darmowe, zachęca się jednak do złożenia ofiary. Sam kościół i jego dziedziniec to piękne miejsce na wycieczkę, nawet jednodniową.
- Brama Brandenburska
Brama to niewątpliwie jeden z najważniejszych znaków rozpoznawczych Berlina. Charakteryzująca się ponad 20 metrami wysokości i 62 szerokości. Uznawana jako jedna z pierwszych budowli Niemiec okresu neoklasycyzmu. Początkowo wzorowana na ateńskich budowlach z kolumnami, interpretacja była jednak odrobinę inna. Na szczycie bramy znajduje się słynna kwadryga (rydwan z rzymską boginią zwycięstwa). Sama kwadryga ma bogatą historię- zabrana w 1806 roku przez Napoleona do Paryża, ponownie sprowadzona po jego klęsce, uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. Kopia została wykonana w 1957 roku, z widocznymi zmianami. Piękne płaskorzeźby ukazujące między innymi dwanaście prac herkulesa, czy posągi Marsa i Minerwy to elementy widoczne z bliska. Zwiedzanie bramy jest bezpłatne, a wokół niej zawsze gromadzą się tłumy. Pięknie wygląda również wieczorem, podświetlona i stanowiąca symbol nowoczesnego, odrodzonego miasta.
- Pałac Sanssuci
Pałac Sanssouci to budowla zlokalizowana w Poczdamie. Początki pałacu sięgają XVII wieku. Król Fryderyk II Wielki pragnął w Poczdamie stworzyć swoją letnią rezydencję, z dala od tłumów i miasta. Ostatecznie oddany do użytku w 1747 roku, miał stanowić świątynię sztuki i filozofii. Wstępu do rezydencji nie miały kobiety- do dziś debatuje się na temat przyczyn tej decyzji. Po śmierci monarchy pałac nie okazał się miejscem popularnym wśród kolejnych władców, aby potem zostać zamienionym w muzeum. Podczas II wojny światowej miejsce nie uległo zniszczeniu, chociaż łupem Armii Czerwonej padło wiele cennych dzieł sztuki.
Do dnia dzisiejszego zamek otwarty jest dla zwiedzających. To bardzo popularna destynacja dla wszystkich przebywających w Berlinie. Do zwiedzania udostępniono kilkanaście oryginalnie zachowanych komnat. Przepiękne zdobienia, zachowane meble i płaskorzeźby stanowią niemałą atrakcję turystyczną. Na najwyższym z pałacowych tarasów znajduje się grób Fryderyka II Wielkiego. Zarówno zwiedzanie pałacu jak i terenów przyległych podlega opłacie, a wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej.
W okolicach pałacu znajduje się Kościół Pokoju, Nowe Komnaty, Historyczny Młyn, czy zespół romantycznych ruin- Ruinenberg. Park Sanssouci to także Nowa Oranżeria, czy neoklasycystyczny pałac Charlottenhof. Palac w Poczdamie to dobre miejsce na jednodniową wycieczkę. Warto pamiętać, że na uwagę zasługuje nie tylko sam pałac, ale i jego najbliższe otoczenie.
Niemcy to kraj o niewątpliwie interesującej historii. Te najbardziej popularne zostały przedstawione powyżej. Planując zwiedzanie warto sprawdzić, czy po drodze nie znajdą się inne, równie ciekawe miejsca do spędzenia czasu wolnego i poznania tym samym fragmentu historii- zarówno tej nowoczesnej jak i tej dalszej. Niewątpliwym plusem jest niedaleka odległość od Polski- zwiedzanie zabytków Niemiec można zaplanować nawet na krótkie wakacje.