U naszych sąsiadów Niemców, obchodzenie urodzin jest bardzo radosną, popularną, ale też i kultywowaną tradycją. Może się zdarzyć, iż przyjdzie nam złożyć komuś życzenia po niemiecku w dniu urodzin osoby nam bliskiej czy też znajomego z pracy, na co powinniśmy się odpowiednio przygotować. Chociaż język niemiecki nie należy do najłatwiejszych, nauka kilku zwrotów w tym języku, aby można było złożyć życzenia urodzinowe, z pewnością nie sprawi nam zbytniej trudności. Tym bardziej, iż w poniższym artykule podpowiemy, jak powinny wyglądać oryginalne życzenia w języku niemieckim.
Życzenia w Niemczech – kiedy należy je składać?
Życzenia należy złożyć w miarę możliwości w dzień urodzin solenizanta. W takiej kwestii nie warto być zbytnio nadgorliwym i składać ich dzień wcześniej, bowiem może to być źle odebrane. Wyjątek stanowią kartki urodzinowe wysyłane pocztą. Nigdy nie mamy pewności, kiedy dokładnie dotrą one do nadawcy, zatem czasami lepiej jest wysłać je wcześniej, aniżeli się spóźnić. Jeżeli mamy możliwość zobaczenia się z solenizantem osobiście, nawet dzień po jego urodzinach, warto mu złożyć chociażby krótkie życzenia. Wówczas spontaniczne i krótkie ,,Alles Gute zum Geburstag nachträglich, na pewno będzie wystarczające.
Życzenia po niemiecku – jak je składać?
Życzenia stanowią wyjątkową formę okazywania innym szacunku i wdzięczności. Wypowiedziane w nich słowa, jak na przykład: ,,wszystkiego najlepszego”, mają być wyrazem uznania i dowodem pamięci dla bliskiej nam osoby. Kiedy przygotowujemy się do ich składania, musimy zawsze brać pod uwagę, komu je składamy. Istotne jest to, aby miały one osobisty charakter, wówczas będą mieć największe znaczenie dla ich odbiorcy. Chcesz złożyć życzenia rodzinie albo znajomym, którzy mieszkają na co dzień w Niemczech? Z całą pewnością kartka z kilkoma zdaniami w języku niemieckim, będzie dla nich dużym zaskoczeniem. Osoba, która życzy po niemiecku, powinna znać chociażby niewielkie podstawy tego języka. Można się ich bardzo łatwo nauczyć z użyciem specjalnych aplikacji na telefon albo darmowych kursów online dla osób początkujących. Ich twórcy kładą często nacisk na przełamanie bariery językowej już od pierwszych lekcji. Jeżeli jednak poszukujemy doraźnego rozwiązania, warto abyśmy skorzystali z kilku gotowych już sformułowań, które pozwolą nam uczcić urodziny po niemiecku w przypadku bliskiej nam osoby.
Życzenia urodzinowe w języku niemieckim – najpopularniejsze zwroty
Ich wünsche Dir Wiegenfeste von ganzem Herzen das Beste – und außerdem – das ist klar – ein schönes neues Lebensjahr ! – w dniu twoich urodzin życzę ci wyłącznie tego, co jest najlepsze, jak i pięknego następnego roku,
Das Glück in den kleinen Momenten des Lebens und sollte man geniessen – ich wünsche Dir für neues Lebensjahr viele schöne voller Freude und Glückseligkeit. – Ciesz się niewielkimi rzeczami, bo tam skrywa się wielkie szczęście – w następnym roku twojego życia, chcę życzyć ci przepięknych doświadczeń przepełnionych szczęściem i radością,
Möge dein Geburtstag und jeder Tag voller Sonnenschein, Liebe und Glück – Niech dzień Twoich urodzin i każdy kolejny, będą przepełnione miłością, śmiechem i promieniami słońca,
An diesem Speziellen wünsche ich Dir alles Gute, sehr Fröhlichkeit und sie für alle gesegnet! Möge Dein Geburtstag herrlich und mögen Dich noch sehr von solchen erwarte – W tym szczególnym dniu, życzę Ci wyłącznie wszystkiego najlepszego, wszelakiej radości, której możesz doświadczać codziennie, bądź szczęśliwy nie tylko dziś, ale w każdym dniu swojego życia. Niech dzień Twojego święta będzie wspaniały i żyj jak najdłużej,
Ich wünsche Glück, Segen und Reichtum, wie auch in Zukunft. – Życzę Ci tylko bogactwa, radości i szczęścia w dzisiejszym dniu i w każdym kolejnym,
Ich wünsche das Allerbeste,
das und lieb ist,
das auf deinem Gesicht erweckt,
das im kleinen Wort „Glück” – Życzę Ci dzisiaj wszystkiego najlepszego, abyś był szczęśliwy i zadowolony z każdego dnia swojego życia,
Liebe und keine Sorgen,
Gesundheit, Mut heut und morgen.
All das wünsche zum Feste,
für Dich natürlich nur Beste – Braku żadnych trosk, szczęścia i miłości na co dzień. Odwagi i zdrowia każdego dnia. Tego wszystkiego życzę Ci na Twoje urodziny. Dla ciebie tylko to, co najlepsze.
Jak obchodzi się urodziny u Niemców?
Urodziny są za każdym razem wyjątkowym dniem dla każdego z nas, bez względu na nasze pochodzenie. W wybranych krajach świętuje się je bardzo hucznie, w innych zaś nieco mniej. Niemcy przykładają szczególną uwagę do obchodzenia urodzin. Chcą, aby ten dzień był zawsze wyjątkowy. Bez względu na to, czy urodziny obchodzi bliska nam osoba, na przykład brat, siostra, mama lub tata czy też współpracownik z firmy, w której pracujemy, dzień ten powinien być zawsze świętowany, mniej bądź bardziej hucznie. Prezenty nie są aż tak ważne, jak sama pamięć o jubilacie.
W czasie urodzin na cześć osoby je obchodzącej, w Niemczech śpiewa się niemieckojęzyczny odpowiednik dla naszego ,,Sto lat”. Wręcza się także prezenty i wznosi toasty na cześć jubilata. Jeżeli to kobieta ma urodziny, otrzymuje również bukiet kwiatów. Niemcy zdecydowanie nie są zaliczani do nazbyt rozrzutnych narodowości, dlatego też bardzo drogie upominki, nie są na ogół akceptowane. Nie należy także zbyt wcześnie składać życzeń solenizantowi. Niemcy wierzą, iż takie działanie przynosi po prostu pecha. Toast powinno się wznosić najwcześniej z nastaniem północy. Ciekawostką może być to, iż u Niemców w dobrym guście będzie spóźnienie się z życzeniami, aniżeli złożenie ich zbyt wcześnie. Praktykowanym zwyczajem urodzinowym w Niemczech, jest także wysyłanie kartek z życzeniami. Tutaj nie ma żadnego kanonu, co do tego jak bardzo mają być ozdobne. Wszystko zależy od tego, kto jest ich adresatem.
Tradycje urodzinowe w firmach niemieckich
W firmach na terenie Niemczech, istnieje pewna niepisana zasada. Otóż, osoba obchodząca urodziny powinna zorganizować dla własnych współpracowników choćby niewielki poczęstunek. Nie jest oczywiście obowiązkowy, niemniej jednak nierzadko potrafi budować dobre relacje i odpowiedni klimat w przedsiębiorstwie. Nie chodzi tutaj od razu o zamawianie pełnego cateringu, zaś o naprawdę małe co nieco w miejscu świadczenia pracy, na które składają się zwykle słodkości. Jeżeli mamy w naszej firmie stołówkę, możemy zorganizować także kiełbaski albo zamówić coś, co będzie można zjeść na przerwie obiadowej.
Ogólnie rzecz biorąc, budżet nie jest w tym przypadku istotny, ale sam gest i pamięć, zatem nie powinniśmy kierować się w takiej kwestii typowo polskim zwyczajem ,,zastaw się a postaw się”. Zaproszenie wszystkich osób, które życzyły nam najlepszego na piwo, także będzie mile widziane, tym bardziej wtedy, kiedy wcześniej skorzystaliśmy już z takiego zaproszenia od innej osoby.
Prawo niemieckie nie reguluje norm alkoholowych w zakładach pracy, dlatego też nierzadko możemy się spotkać z przyzwoleniem pracodawcy na wzniesienie niewielkiego toastu na cześć sposoby obchodzącej w danym dniu urodziny.