W myśl definicji kabotaż może wykonywać każdy, kto zgodnie z prawem świadczy zarobkowy, drogowy przewóz towarów, czyli posiada czynną działalność gospodarczą na terenie jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej lub w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. Ponadto należy posiadać licencję transportową w celu świadczenia usług międzynarodowych.

Ważne wytyczne

Kabotaż może być wykonywany przez pojazd ciężarowy albo dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5 tony. Ile kabotaży po Niemczech można wykonać? Zgodnie z prawem polskim firma transportowa zarejestrowana w ojczyźnie jest ograniczona tylko i wyłącznie do wykonania trzech kabotaży w jednym czasie. Takie wytyczne sprawiły, że coraz więcej Polaków zajmujących się transportem międzynarodowym zaczęło rozważać założenie firmy bezpośrednio w Niemczech. Ile kabotaży po Niemczech można wykonać w przypadku zarejestrowania działalności gospodarczej tam? Otóż okazuje się, że wówczas nie posiadamy żadnych ograniczeń, a co za tym idzie, mamy możliwość o wiele większych zarobków.

Ile kabotaży po Niemczech?

Przede wszystkim dzięki kabotażom ograniczane są puste przejazdy naczepy, zwłaszcza w przypadku przepisów Pakietu Mobilności, które spowodowały wtenczas ograniczenie tylko i wyłącznie do trzech transportów wykonywanych w tym samym czasie. Każda spedycja to określony koszt, na który składa się wynagrodzenie kierowcy, amortyzacja auta, paliwo oraz wiele kosztów ukrytych wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej właściciela firmy. Dzięki kabotażom można zaoferować tańszy koszt usługi dla klientów międzynarodowych, co oznacza większą konkurencyjność na rynku. Pełna optymalizacja tras umożliwia unikanie pustych przebiegów i możliwość transportu pełnej naczepy na każdym kilometrze zaplanowanej podróży. Transport jako jedna z gałęzi gospodarki jest podstawą w dostarczeniu m.in. żywności, i mimo tego, że na przestrzeni lat prawo zmieniło się na korzyści dla firm świadczących usługi spedycji, to dostarczenie produktów żywnościowych jest priorytetem.