Droga do opanowania języka obcego jest długa, wymagająca dużo samodyscypliny i czasu. Odrzuć wszystkie porady typu: wyjedź za granicę, a w dwa miesiące nauczysz się świetnie mówić, szybkie samouczki również nie są cudownym lekarstwem. Nie zachwycaj się ofertami szkół językowych, które w ciągu jednego roku zapewniają zdobycie certyfikatu zaczynając od zera.

 

Przede wszystkim MOTYWACJA

Konieczny jest impuls. Musisz mieć jednak konkretny cel. Zapamiętaj, im silniejsza motywacja, tym lepsze osiągniesz wyniki. Brak Ci motywacji? Nie zaczynaj nauki, szkoda czasu. Uczysz się pod przymusem? Też prawdopodobnie szkoda czasu, wyniki nie będą zadowalające. 

Uczysz się bo rodzice ci każą? 

Uczysz się, bo może się kiedyś przydać? 

Uczysz się, bo szef ma takie życzenie? 

Uczysz się dla zabicia nudy?

Uczysz się, bo znajomość języka obcego jest modna?

Jeśli którykolwiek z wyżej wymienionych powodów występuje również w Twoim przypadku, to najprawdopodobniej zakończysz naukę po krótkim czasie, albo mimo upływu czasu nie zauważysz widocznych postępów. Motywacja, to jeden z ważniejszych elementów nauki języka obcego. Jeśli podjąłeś już decyzję o rozpoczęciu bądź kontynuowaniu nauki, to zastanów się dobrze, jakie korzyści ci to przyniesie. Uświadom sobie jasno, po co chcesz uczyć się języka obcego. Spróbuj rozbudzić w sobie czystą ciekawość. Ciekawość to cecha każdego człowieka. Jasno ustal, jakie korzyści przyniesie Ci nauka! A zapewniam, że jest ich wiele! 

Po drugie CIERPLIWOŚĆ

No właśnie, kupiłeś kilka książek, dwa słowniki, dwa lat uczęszczasz na kurs do szkoły językowej, a z wypowiedzeniem dłuższego zdania masz problemy, nie mówiąc już, że na wycieczce w Berlinie nie potrafiłeś zapytać się o drogę do hotelu. No i co z tego!!! Nie przejmuj się swoimi błędami, trudnościami w rozumieniu wypowiedzi i tym, że ciągle zapominasz słówek, które być może powtarzałeś ze sto razy.

Wymagasz od siebie efektów – BĄDŻ Nie wymagaj zbyt dużo! Każdy robi błędy! Nawet jeśli obcokrajowiec nie rozumie Ciebie, nie przejmuj się tym! W miarę nauki, na pewno się to zmieni! 

No i pamiętaj o SYSTEMATYCZNOŚCI! Bez tego ani rusz!

Aby opanować język obcy na poziomie maturalnym, potrzeba przynajmniej 2 lata bardzo intensywnej nauki. A żeby móc swobodnie konwersować w obcym języku przynajmniej 3-4 lata. Oczywiście wszystko uzależnione jest od indywidualnych cech i zdolności językowych. 

Gdzie i jak się uczyć?

To ważne pytania, możliwości jest dużo: samodzielna nauka, kursy w szkołach językowych, kursy korespondencyjne, nauka indywidualna z lektorem, lekcje z native speakerem, wyjazd za granic?. 

Którą z nich wybierzesz zależy przede wszystkim od Twoich możliwości finansowych. Nie ma się co oszukiwać, nauka języka obcego to kosztowne hobby, jeśli zamierza się opanować go na przyzwoitym poziomie. 

Sposób pierwszy – samodzielna nauka – jedynie dla niewielkiej grupy ludzi. Jeśli masz dużo samozaparcia i samodyscypliny, to przy obecnym postępie, możesz opanować język obcy w ten sposób. Ten sposób polecam, jeśli zamierzasz uczyć się drugiego języka obcego lub kolejnego i gdy wiesz, jak się za to zabrać. Przy chęci nauki pierwszego obcego języka, stanowczo odradzam samodzielną naukę. Najprawdopodobniej zniechęcisz się bardzo szybko. 

Szkoły językowe to dobre rozwiązanie. Jednak zastanów się dobrze nad wyborem!!! I to nie oferowana metoda jest najważniejsza, ale kto prowadzi zajęcia! Tańsze lekcje (zazwyczaj prowadzone z mało doświadczonymi lektorami, często studentami) mogą być dla Ciebie stratą czasu. Chcę w tym miejscu zaznaczyć, że nie mam nic przeciwko młodym nauczycielom czy studentom, którzy poświęcają wiele wysiłku na przygotowanie zajęć, jednak po wielu latach pracy zarówno jako lektora języków obcych jak i tłumacza uważam, że nabyte doświadczenie jest NIEZBĘDNYM uzupełnieniem wiedzy, aby móc skutecznie prowadzić proces dydaktyczny. Stąd też moja rada, sprawdź, kto czy w danej szkole! Lepiej zapłacić więcej, ale mieć osobę z doświadczeniem. Podobnie szukaj w przypadku chęci korzystania z korepetycji lub lekcji indywidualnych. Ofert jest mnóstwo, jednak te najtańsze, często z dojściem nauczyciela do domu nie zawsze okażą się najlepsze. Pamiętaj, dobry fachowiec potrafi się ceni? – to zasada obowiązująca od lat. Okazje są czasami złudne. Nie wierzysz? Decyzja należy do Ciebie! Wybieraj szkołę, która poza tradycyjną lekcją oferuje dodatkowe pomoce: podręczniki, dostęp do prasy obcojęzycznej, naukę w wykorzystaniem komputera, programy i wymiany międzynarodowe i oczywiście terminy zajęć, które najbardziej Ci odpowiadaj?. Jako termin wybierz taką godzinę, w której jesteś wypoczęty, nie będziesz się nigdzie śpieszyć. W przeciwnym razie, uczestnictwo w kursie nie przyniesie efektów. No i liczebność osób w grupie jest bardzo ważna. Nie zapisuj się na kurs, gdzie będzie więcej niż 11 osób! W ciągu 45 minut będziesz miał nie więcej niż 2 minuty dla siebie na konwersację. Zbyt małe grupy też nie są wskazane. Jeśli zapiszesz się na kurs w grupie 4 osobowej i okaże się, że trzy osoby poziomem językowym odbiegają od Twojego, to również będziesz tracił czas. Optymalnym rozwiązaniem wydają się być grupy 6-9 osób. 

Na pewno słyszałeś o różnych metodach nauki. Według zapewnień szkół językowych, metoda wybrana przez daną szkołę ma być najlepsza. Przejrzyjmy się zatem tym najważniejszym. 

Metoda komunikacyjna 

Komunikacyjna, czyli inaczej konwersacyjna. Jest to popularna metoda od wielu lat. Nacisk kładzie się na to, aby uczeń potrafił skomunikować z rozmówcą w różnych sytuacjach życia codziennego. Na zajęciach aranżuje się scenki. Podczas kursów korzysta się z podręczników, jak i artykułów prasowych, nagrań programów radiowych i telewizyjnych. Posługiwanie się językiem polskim jest ograniczone do niezbędnego minimum. Metoda dosyć dobra, gdyż pozwala ćwiczyć wszystkie sprawności (czytranie, mówienie, słuchanie i pisanie). Minusem jest zbytnie pomijanie istoty poprawności gramatycznej. Gramatyka stanowi niewielki procent. 

Metody łączące naukę z zabawą

Wiele szkół w ostatnich latach opracowało różne (nieraz z bardzo oryginalnymi nazwami) metody nauki języka obcego dla dzieci. Oczywiście dobrym pomysłem jest łączenie zabawy z nauką. Obserwując aktualną tendencję, zauważam, że reklamowane metody nie są zazwyczaj jakimś novum w metodyce języków obcych, a zazwyczaj zlepkiem zdefiniowanych wiele lat wcześniej poszczególnych metod. Tutaj jednak wrócę do poruszonego wcześniej wątku, nie metoda, jednak osoba prowadząca jest ważna. Jeśli chcesz wysłać dziecko na naukę języka, sprawdź kto będzie je uczył. Dziecko musi „lubi?” swojego lektora, inaczej nauka nie ma sensu. 

I kilka wskazówek technicznych:

- nie ucz się 2 godziny bez przerwy raz w tygodniu, lepiej ustali? sobie 15 minut każdego dnia. Systematyczność jest istotna.

- Powtarzaj często słówka (nie oddzielnie, ale w kontekście)

- zapisuj, zapisuj i jeszcze raz zapisuj (nie pojedyncze słowa, ale zwroty i zdania)

- słuchaj możliwie najwięcej (radio, TV), staraj się wyłapywać poszczególne słowa, nie próbuj w początkowej fazie nauki próbować rozumieć całych wypowiedzi

- sprawdzaj swoje postępy, rozwiązuj testy, wyjedź na wycieczkę zagraniczną, choćby na kilka dni, spróbuj rozmawiać z obcokrajowcami przez komunikatory internetowe

- sam opracuj sobie sposób zapamiętywania obcych wyrazów (jedni uczą się lepiej pisząc, inni słuchając)

- nagrywaj swoje wypowiedzi – zobaczysz jak szybko poprawisz wymow?

- ucz się w każdym miejscu: w myślach próbuj nazywać otaczające Cię przedmioty, zdarzenia podczas spaceru, w autobusie itp.

 

A co ze zdolnościami?

Być może słyszałeś, że każdy może nauczyć się języka obcego. Zdolności nie są ważne.

Z wieloletniego doświadczenia niestety nie zgadzam się z tą opinią. Zdolności językowe są ważne. Im większe, tym szybciej będą widoczne efekty Twojej pracy. Wprawdzie nawet osoby, którym nauka języka obcego przychodzi z wielkim wysiłkiem, mogą nauczyć się danego języka, ale jedynie w stopniu podstawowym. Nie ma się co oszukiwać, nie każdy będzie poliglotą, tak samo jak nie każdy będzie malarzem czy muzykiem.

Wszystko to są tylko moje subiektywne odczucia, może się mylę. Pamiętaj, sukces zależy przede wszystkim od Ciebie :)

 

Polecamy publikacje dotyczące języka niemieckiego - zobacz